Czym jest psychoterapia? Co to jest psychoterapia?

Czy kiedykolwiek czułeś się przytłoczony i myślałeś, że nie poradzisz sobie z codziennością? Jeśli tak to nie jesteś jedyny. Według http://r5w.pl gabinet psychoterapii kielce nawet 8 milionów Polaków doświadcza depresji, lęków i innych zaburzeń psychicznych. Inni potrzebują pomocy, aby poradzić sobie z ciężką przypadłością, utratą wagi albo rzuceniem nałogu. Są też osoby, które zmagają się z problemami w relacjach, zwolnieniem z pracy, śmiercią ukochanej osoby, stresem czy nadużywaniem narkotyków. Wszystkie te problemy są często szkodliwe dla człowieka.
 

Czym jest psychoterapia?

Psycholog może wspomóc w rozprawieniu się z problemami. Przez psychoterapię przechodzą osoby z każdej kategorii wiekowej, aby żyć bardziej efektywnie, komfortowo i w pełni szczęścia. Podczas terapii psycholog używa naukowo certyfikowane procedury, by pomóc pacjentom doskonalić w sobie dobre nawyki. Istnieje wiele podejść do psychoterapii, wraz z — poznawczo-behawioralną, interpersonalną i innymi — które pomogą każdemu z osobna przepracować jego własne problemy.  Proces ten przebiega na kooperacji i rozmowie. Pacjent ma zapewnione środowisko wsparcia ze świadomością, że psychoterapeuta jest nastawiony neutralnie i nie będzie go w żaden sposób krytykował.  

Razem z psychologiem będziesz działać po to, żeby rozpoznać i wyeliminować wzory postaw, które nie pozwalają osiągnąć w pełni szczęścia. Psychoterapia nie tylko stara się rozwiązać dotychczasowe problemy, ale wzbogaca w nowe kompetencje, aby lepiej radzić sobie ze wszystkimi wyzwaniami w przyszłości.

Kiedy wybrać się na psychoterapię?

Przez błędy rozumienia czym jest psychoterapia, wiele osób się na nią nie decyduje. Nawet jeśli znają realia i nie wierzą w mity, to ludzie zazwyczaj czują się zestresowani przed podjęciem walki o dobre samopoczucie. Warto pokonać strach, ponieważ jeśli jakość życia nie jest taki jaki byśmy chcieli — psychoterapia może pomóc. Niektórzy ludzie korzystają z pomocy psychoterapeuty dlatego, że mają depresję, odczuwają lęk lub złość przez dłuższy czas. Inni także mogą odczuwać potrzebę wsparcia w chronicznej chorobie, która wpływa na układ emocjonalny i zdrowie psychiczne. Są też ludzie wymagający szybkiego rozpoznania swoich problemów na przykład, gdy mierzą się z widmem rozpadu związku, samotnością, przytłaczającą pracą, wypaleniem zawodowym itd.